Kolik... Ne çok çektik senden!

Oğlumla ilgili yaşadığım tecrübeleri paylaşmaya başladığımda en çok bahsetmem gereken konu adına kolik denen bol sancılı dönemdir herhalde. Bu konuda en azap çeken ailelerden biri olduğumuz konusunda son derece iddialıyım. Ailecek bu konuda iyi tecrübelendik diyebilirim.

Bilmeyen veya henüz tanışmayanlar için kolik yani gaz sancısı bebeğinizin sebepsiz, amaçsız, sonsuz, durmaksızın ağlamasıdır. Bizim tanışmamız oğlumun 20 günlük olduğu döneme denk geliyor. Bir akşam aniden başlayan ağlama nöbetimiz Aren 4 aylık olana kadar hemen hemen her akşam sürdü. İlk akşamımızda acemiyim tabi oğlum ağladı ben ağladım. Klasik anne sebebi olan sütüm yetmiyor teşhisini kendimce koyduktan sonra ne olur ne olmaz diyerek evde bulundurduğum mamaya sarıldım. Ama biraz fazla sarılmışım. Aren ağladıkça aç yavrum diyerek mama verdim. Zaten gazlar içinde kıvranan oğlumu aşırı mama takviyesiyle iyice gaz sancılarına soktum. İlk gecemizde sabaha karşı biten mücadelemizde sabah soluğu doktorumuzda aldık. Yeri gelmişken belirtmeden geçemeyeceğim Türkiyenin en iyi doktorlarından birinin hastası olmak şansını yakaladık. Sevgili Prof. Dr. Murat Tuncer'in altın değerindeki tavsiyelerini yeri geldikçe sizlerle paylaşacağım. Kendisi artık Hacettepe Üniversitesi Rektörü olduğundan hasta bakmıyor ancak oğlum 2 yaşına gelene kadar rutin kontrollerimizde kendisinden faydalandık. Murat Hoca Aren'i görünce hayrete düştü ne kadar gazlı bu çocuk diye. 4 aylık olana kadar bunu çekeceğimiz müjdesini de verdi tabi. Bizde yaşayarak gördük.

Kolikle mücadeledeki en büyük silahım masajlar oldu. Günde üç kere masaj yaptık Aren'e. Masaj bir kaç dakika sürmekle birlikte çok iyi geldi. Nasıl yapacağınızı hemen paylaşayım. Başlamadan ellerinizi ısıtmayı unutmayın.

Öncelikle o gazdan şişmiş göbeği açıyoruz. Tabiki kocaman bir öpücük konduruyoruz. Biz yağ olarak gazason kullanmıştık ama sanırım artık pek bulunmuyor. Acı elma yağı da tavsiye etmişti doktorumuz. Yağdan bir kaç damla elimize damlatıp 3 aşamalı masajımıza başlıyoruz.

Başlamadan ve her aşamadan önce 4-5 kez bebeğinizin dizlerini karnına doğru bastırın. Karnı iyice yumuşasın.

İlk aşamada; elimizi gögüs kafesinin altına koyuyoruz ve kasığına doğru sanki karnını boşaltıyormuşcasına çekiyoruz. Bu hareketi 5, 6 kez yapın. Fazla bastırmayın ama kıyamayıp kibarca yaparsanızda bir işe yaramaz. Zaten yapa yapa uygun manevrayı kendiniz bulacaksınız. Bu aşamanın sonunda yine dizlerini karnına 4-5 kez bastırıp yeni aşamaya geçin.

İkinci aşamada; sol elimizi bebeğinizin karnının kasığa yakın bir noktasına koyuyoruz. Saat yönünde daireler çizerek   döndürüyoruz. 5-6 daire çizseniz yeterli. Sonra yine diz-karın bastırma hareketini uyguluyoruz.

Son aşamada; iki elimizi tam karnının üzerine başparmaklarımız havada kalacak şekilde yanyana koyuyoruz. Sonra dışa doğru sanki örtü düzleştiriyormuşcasına ellerimizi açalım. Bu hareketi de 5-6 kez tekrarlayalım. Son olarak yine dizleri bastırma hareketiyle masajımızı tamamlayalım. Bebeğinizin çok daha rahat gaz çıkarttığını sizde fark edeceksiniz.

Bu masajı internetten buldum bende. Eşimle birlikte o kadar çok yaptıkki artık otomatik hale gelmiştik. Aren'in tepkilerine ve kendi hissimize göre en uygun şeklini vermeyi başardık.

Tabi kolik diyince klasik baş etme yöntemi olan saç kurutma makineleri de unutmayalım. O ağlama sancıları başladığında hemen makineyi açın. Sanırsınız dünyanın en güzel şarkısını dinliyor. Kafanız şişsede bazen o ağlama yerine tercih edilebilir bir gürültü oluyor.

Ama ne olursa olsun bir gülüş bir bakış tüm zorlukları unutturuyor. Oğlum bana çok çektirsede şimdi bir anne demesi içimdeki tüm yağları yerle bir ediyor...

19/02/2013
Yorumlar:


Bizde çok çektik. Uykusuz geceler, he pağlayan bir bebek. Şimdi artık 9 aylık unuttuk gitti o günleri. Yazınızı okuyunca anılarım tazelendi. Biz böyle bir masaj yapmamıştık ama belki denesek faydası olurdu. Umarım başkalarına faydası olur çünkü gerçekten yaşayan bilir o günleri. Teşekkür ederim. - 02/03/2013

eda

Yorum Yapın:


Gönder