Bebek Alışverişi

Bugünlerde çok sevdiğim bir arkadaşımın hamile olduğunu öğrendim. Tabi hemen ona ne biliyorsam susmaksızın anlatmaya başladım. Daha bebeğime ne almam gerektiğini bile bilmiyorum dediğinde kendi hamilelik günlerim geldi aklıma. Bende sudan çıkmış balık gibiydim. İlk ne alınır, nasıl alınır hiçbir fikrim yoktu. Neyseki tecrübeli bir anne olan ablam vardı yanımda. Almam gerekenleri tek tek listeler halinde bana verip, sonra da alacağım yerlere götürdü. Şimdi artık ustayım bu konuda. Taze hamilelerin ilk alışverişleri için bir liste hazırladım ve aldığım gereksiz şeyleri sizlerinde almamanız için paylaşmak istedim.

Öncelik olarak bebeğinizin ve kendinizin ilk aylar için ihtiyaçlarını karşılayın. Sonrasında zaten alışverişe çıkma şansınız olacak. Ben en kötü durumlar için yazıyorum. Çünkü doğum yaptığımda oğlum ağlamaktan başka bişey yapmadığından bırakın evden çıkmayı, üşüyecek, gaz yapacak korkumdan odamdan çıkamamıştım. Sizin mutfağınıza 4 ay boyunca bir kez bile girmediğiniz oldu mu? Benim oldu :)

Aşağıda grup grup alınacakların tablosunu yaptım ve açıkladım. Yazının sonunda tüm listeye excel dosyası halinde ulaşabilirsiniz.

Kıyafetler;

Hastane Çıkışı 2 adet
Süslü Tulum 2 adet
Pamuklu Zıbın 3 adet
Body 1 paket 3'lü, 3 paket 5'li
Tulum 2 paket 3'lü
Önlük 3 adet
Yelek, hırka 5 adet, 1 adet
Şapka, çorap, eldiven Takımlardakiler yeterli.
Battaniye 2 adet

İlk madde hastane çıkışı. Bence en fazla 2 adet hastane çıkışı alın. 2.ye bile aslında gerek yok çünkü hastaneden çıkıp eve gelince öyle herbişeyini takım giydireyim durumu olmuyor, içine en temiz en yumuşağı neyse onu giydiriyorsunuz. Ama doğum şekline, hastanede kalış sürenize göre, hem de oralarda güzel giydireyim diye bir düşünceniz varsa 2 tane alıp tedbirli olmak lazım.

Süslü tulumlardan 2 tane alın yeter. Zaten sadece misafire giydireceksiniz. Eğer bir de kış bebeğiyse sarıp sarmalamaktan, kıyafet uyumuna pek bakmıyorsunuz. En üste süslü tulumunu giydirip bırakıyorsunuz. Biz anneler pek bir severiz bebeğimizi süslemeyi, sonra da maşallahsız yaklaşana dövecek gibi bakarız. O yüzden illaki güzel kıyafetler alacağız ama abartmaya gerek yok. Çünkü o dönemde çok hızlı büyüyor ve aldıklarınızı en fazla 3 kez giyebiliyor. Her seferinde farklı kişiler görmeye geleceğinden aynı kıyafeti giydirmekte bence bir sorun yok. Aren'in o kadar çok giyilmemiş kıyafeti varki hala bohçalar halinde duruyor. O kadar özenmiştim onları alırken, gerçekten ihtiyacı olan bebekler giysin istediğimden hala veremedim. İlk fırsat bulduğumda bir çocuk yuvası bulup oraya vereceğimki bir sürü bebek faydalanabilsin.

Zıbını bebek yeni doğduğunda giydireceksiniz. Aren biraz irice bir bebek olduğundan 2. aydan sonra hepsi küçük gelmeye başladı. Karnı açıkta kalıyordu. Bende sonra bıraktım zaten. Yaza kadar bir süre atlet giydirdim. Yazın tamamen çıkardık. Sadece body yeterli oldu. Bu yüzden 3 takım yeterli.

Body kısmı önemli. Çünkü body bebeğinizin her gün giyeceği, en çok kullanacağınız parça olacak. Dış kıyafeti ne olursa olsun her zaman içinde bir body olacak. Bodyler için zaten bebek mağazaları 3'lü, 5'li setler hazırlıyor. Tavsiyem 0-3 ay bodynizi 3lü paketlerden alın. O üç tane eskimeden zaten 3-6 aya geçersiniz. Kış bebekleri için uzun kollu 0-3 ay 3'lü paket, kısa kollu 3-6 ay 5'li paket, askılı 6-9 ay 5'li paket, kısa kollu 9-12 ay 5li paket sizi uzun zaman götürür. 1 yıllık body ihtiyacını karşıladım diye düşünmeyin. Bebeğiniz çok hızlı büyüyor ve bu tarz kıyafetlerin beden ölçüleri küçük oluyor. Bir de içine giydiği, hareketini engeleyebilecek bir kıyafet olduğundan biraz da büyük giydirmekte fayda var. Yaz bebekleri için sıralama tersine dönecek tabi. 0-3 ay askılı 3'lü paket, 3-6 ay kısa kollu 5'l paketi, 6-9 ay uzun kollu 5'li paket, 9-12 ay kısa kollu 5'li paket. Sonra zaten atlet yerine hep kısa kollu uygun aydaki bodylerden devam edersiniz.

Uyku için en güzeli tulumlar. Hem bebek çok rahat oluyor, hem daha sıcak tutuyor, hem de o rengarenk tulumların içinde böyle her yerini yiyesiniz geliyor. Tabi bu yazdığım kış bebekleri için. Yaz bebeklerinde uyku için tek body ile yetinirsiniz. Tulumları büyük almakta fayda var. Doğrudan 3-6 ay ile başlayın. Sadece 3'lü paketleri var. Burada markalardan bahsetmek istemiyorum ancak çok memnun olduğum ve şiddetle tavsiye edeceğim yerler var tabi. Mail atarsanız hemen bilgilendiririm. Başlangıç olarak 3-6 ay ve 6-9 ay birer paket almanız yeterli.

Önlükler her takımdan çıkıyor zaten. Salyası akarken küçükleri kullanıyorsunuz. Ama sütü biberonla verirken üzerini korumak adına arkası muşamba olanlardan 3 adet edinmekte fayda var.

Yelekler hayat kurtarıcı. Evde her kıyafetin üzerine geçiriveriyorsunuz. Eğer örgü örebilen annelere veya yakınlara sahipseniz 5 tane boy boy ördürün. Çok süslü, her yerinden birşey sarkanlardan olmasın. Bebeğinizin rahat giyeceği, biryerlere takılmayacak sade yelekler ördürün. Tüm salyası, sütü yeleğe aktığından bol bol yıkanacaklar. O yüzden 5 tane edinin derim. Çok soğuk havalar için bir tane de hırka ördürürseniz güzel olur. Tabi tüm bunlar yumuşak, bebek ipleriyle örülecek. Örecek yakınlarınız yoksa dert etmeyin. Tüm bebek mağazalarında bulabilirsiniz. Yumuşak ve düz örgü olanları tercih edin.

Şapka, bere, eldiven zaten her takımın içinden çıkan şeyler. Ayrıca almaya gerek yok. Sadece kış bebeğiyse kalın çorap almakta fayda var.

Battaniye de önemli bir madde. Takımlardaki penye battaniyelere güvenmeyin, yumuşak ve sıcak tutanlardan 2 adet mutlaka alın. 

Her tür kıyafeti yıkayıp etiketlerini kesmeniz gerektiğini unutmayın.

Süt için;

Biberon 3 adet
Süt Sağma Makinesi  
Sterilizatör  
Süt Saklama Poşetleri 50'lik paket
Poşetler için cd kalemi 1 adet

Biberon başlangıç için üç tane alın. Zamanla uçlarını ve eskidikçe kendisini değiştirirsiniz. Biberonlar gaz yapmaması için tombul tombul yapılıyor artık. İncelerden almayın. Aldığınız biberonun ucu ilerki aylar için olacaktır. Onları ilerisi için saklayıp, siz ayrıca 0-3 ay ucu alın.
Süt sağma makinenizi çiftli almanıza gerek yok. Çünkü 2 göğüs birden sağmak genelde pek mümkün olmuyor. Mutlaka elektrikli alın. El ile çekilenler kesinlikle kullanışsız.
Sterilizatör gereksiz gibi görünebilir ama en çok kullandığım parçalardan biri oldu. Hala da kullanıyorum. Biberonlar, emzikler vb. gibi bebeğinizin kullandığı malzemeleri her defasında kaynatmaktansa en temiz ve rahatı sterilizatöre koymak oluyor. Hem buharlı pişirici olarak da kullanabiliyorsunuz. Kesin bir tane alın derim.
Süt saklama poşetleri sağacağınız sütleriniz için elinizin altında dursun. Genelde 25 veya 50li paketlerde oluyor. Siz bir tane 50li paket bulundurun. Süt sağma ve depolama olayınız iyi gidiyorsa sonradan alabilirsiniz.
Cd kalemi ufak bir detay ama bulunması lazım. Çünkü sağdığınız sütlere mutlaka miktar ve tarih yazmanız gerekir. Derin dondurucuda o kadar süre kalınca bilmenize imkan yok. Ve o poşetlere sadece cd kalemiyle yazabilirsiniz. 

Banyo için;

Küvet  
File  
Küvet Süngeri 2 adet
Saç - Vücut Şampuan 1er tane büyük boy
Banyo Havlusu 3'lü takım

Küvet zaten bebek malzemesi satılan çoğu yerde satılır. Çok afilli birşey yerine en basitini alın, hiç gerek yok. File başlarda o daha minicikken kaymaması için gerekli. Standart birşey zaten.
Küvet süngeri önemli. Bence başlangıçta lif kullanmayın. Doğal deniz süngerleri satılır bebek mağazalarında. Şekilleri böyle yamuk yumuk olur. Zaten görüntüsünden belli oluyor doğal olduğu. Onlardan 2 tane edinin, sizi baya götürür. Aren'e ilk o süngerlerle yıkıyordum. Banyoyu çok sever oğlum. Sonra life geçince bir süre banyo yapmak istemedi. Tekrar yumuşağına dönünce tekrar sevdi banyoyu. Başlangıç için lif ipi nasıl olursa olsun sert geliyor tenlerine.
Saç, vücüt şampuanı bence önemli. Piyasadaki bildik ucuz olanlardan kaçının derim. Çünkü konaktı, oydu buydu fazla oluoyr onlarla. Ayrı ayrı saç köpüğü ve vücüt şampuanı alın. Çok memnun kaldığım bir markam var maille ve yorumlara yazarsanız bildiririm.
Banyo havlusu diğer önemli konu. Bebek mağazalarındaki üçlü setlerden alın. Uzun süre götürür sizi. 

Diğer;

Yatak Karyolası  
Karyola içine yatak  
Beşik  
Beşik için döşek  
Biberon Taşıma Termosu  
Emzik 2'li paket
Pişik Kremi 2 adet
Tırnak Makası 1 adet
Ateş Ölçer 1 adet kulaktan, 1 adet koltukaltı
Nevresim takımı 1 takım yeterli
Alt Açma Örtüleri 3 adet
Bebek Deterjanı - Yumuşatıcı  
Bebek Bezi 2-3 paket yeni doğan
Göğüs Pedi 50'li 2 paket
Göğüs Kremi 1 adet
Ağız Bezi 2 paket

Karyola,yatak mecburen alınacak parçalar. Şekli, görüntüsü size kalmış ama bence en güzeli, en sade ve boyasız olanı. Ben çok bildik bir markanın en sade ahşap yatağını aldım ve hala tepe tepe kullanıyoruz. Beşik bebeğin uyku alışkanlığı ve sizin rahatınız açısından bence gerekli. Uyku düzenini yazarken bahsetmiştim zaten bu konudan.
Biberon temizleme fırçası basit ama gerekli birşey. Biberon yıkamak için en kolay yöntem. 
Taşıma termosu biraz size bağlı. Benim çok işime yaradı. Hem dışarı çıkarken yanıma almakta kullandım. Hem de gece süt vermeye başladığımda gecenin o saatinde gidip mutfakta ısıtmakla uğraşmaktansa yatmadan biraz ılıtıp termosa koyuyordum. Gece uyanıp hemen veriyordum.
Emzik mutlaka edinin. Bebeğinizin kullanıp kullanmayacağı belli olmaz ama ne olur ne olmaz bulunması iyi olur. Tabi aylara dikkat edin. 0-3 ay için alacaksınız. Başlarda bebeğin emzik alması sizin için büyük kolaylık ama şu anda benim başıma geldiği gibi sonrasında bıraktırmak için uğraşıyorsunuz. Ben başlarda emziksiz uyutmaya uğraşmaktansa şimdi bıraktırmak için uğraşmayı tercih ederim.
Pişik kremi mutlaka 2 tane alın. Çünkü o uykusuz gecelerde bir de bebeğinizin pişik olup uykusuz kalmasını hiç istemezsiniz. 2 tane alın deme sebebim ise yedekli olmanız. Çünkü gece altını açarsanız başka odalarda krem aramayın. Şimdi bazı şeylere ne gerek var diyor olabilirsiniz ama başınıza gelince hak vereceksiniz.
Tırnak makası zaten tüm bebek mağazalarında bulunan basit birşey. İlk tırnak kesme maceranız umarım kazasız olur.
Ateş ölçer en önemli konulardan. Aslında eski usul civalı ateş ölçerler en doğru sonucu gösteriyor ancak artık bulunmuyor. Siz en iyisi mutlaka bir kulaktan ateş ölçer edinin. Benim tavsiyem bir de koltukaltı için olanlardan almanız. Çünkü bu ateş denen illet nedense hep gece yoklar. Ve gece pil bitmesi, bozulma vb. gibi nedenlerle elinizin altında bir yedek olması iyidir. Kulak ölçenler pahalı olduğundan ondan iki taneye gerek yok. Basit bir de koltuk altı ölçenlerden almanız yeterli.
Nevresim takımı bir tane edinmeniz yeterli. Zaten başta yastık kullanmayacaksınız. O yüzden nevresim takımı tek takım yeter. Çarşafınızı isterseniz yedekleyebilirsiniz.
Alt açma örtüleri artık dışarısı için tek kullanımlık beşli veya onlu paketler halinde satılıyor. Ama siz evde kullanım için 3 tane annelerden yardım alıp dikerseniz güzel olur. Veya alabilirsiniz.
Bebek bezini çok abartmayın. Yeni doğan bezlerden 2-3 paket alın. Sonra bebeğinizin kilosuna göre muhtemelen bu bezler bitince 2 numaraya geçersiniz. O yüzden başta çok fazla almaya gerek yok.
Gögüs pedi ve kremi önemli. Hem göğsünüzün mikrop kapmaması hem de sütlerinizin akıp üzerinizi kirletmemesi için bolca kullanacaksınız. Baştan 50'li iki paket alın. Sonradan takviye yaparsınız. Göğüs kremi en önemli maddelerden. Çünkü o güğüs yarası gerçekten çekilmez bir acı. Tavsiyem doğum yaklaşınca azar azar sürmeye başlamanız. Ne kadar az yara olursa o kadar rahat edersiniz. 
Ağız bezini alıp dikmeye hiç uğraşmayın. Hazırları o kadar güzelki. 5'li iki paket alın, hiç uğraşmayın.

Son olarak doğum çantası;

Anne Bebek
Gecelik - Sabahlık Zıbın
Çorap Body
Terlik Hastane Çıkışı
İç Çamaşırı Yedek Çorap - Eldiven
Göğüs Pedi Yelek
Göğüs Kremi Battaniye
Çıkarken Giyilecek Kıyafet Pişik Kremi
Kimlik - Cüzdan Bebek Bezi
Kadın Pedi Ağız Bezi

Hastane çantanızı hazırlarken listenizi mutlaka birkaç kez kontrol edin. Bebek malzemelerinde kıyafet konusunda yedekli olmakta fayda var. 

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ufak bir öneri: Bu listeyi alın elinize, aile büyüklerinden veya yakınlarınızdan ne alayım diye soranlara buradan dağıtın. Tamamladıklarınızı çizin. Böylece hem alınan hediyeler gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılasın, hem bebeğinizin gereksiz bir sürü ıvır zıvırı olmasın. Büyük parçalar içinde aynı yolu izleyin. Örneğin beşiği bir aile büyüğü, yatağı bir aile büyüğü alsın. Bence ayıp olur diye düşünmeyin çünkü siz istediğiniz kadar gerek yok diyin herkes size bir sürü şey almak isteyecektir. Hem işlerini kolaylaştırın, hemde aile ekonominize de katkıda bulunun.

Tüm bunları yaparken kendinizi bir koşturmaca içine sokmayın, keyif alın. Yorulmadan her anın tadını çıkarın. Siz bir mucizeye imza atıyorsunuz ve tadını en çok çıkarmayı hak eden insansınız. Zaten doğumdan sonra en çok yorulacak ve en az uyuyacak kişi olacağınızdan bugünlerinizin kıymetini bilin. O yüzden hamileliğinizin her anını doya doya yaşayarak bekleyin minik misafirinizi...

12/04/2013
Yorum Yapın:


Gönder