Hamileyken ne yedim de böyle tosun doğurdum?

Hamilelik dönemimi özellikle paylaşmak istedim. Çünkü çoğu anne ne yemeliyim ne yapmalıyım diye stres yapar ve gereksiz yere bazende zorla yemek yer. Benim hamileliğimde şöyle bir durum vardı. 4 ay boyunca hiçbirşey yemedim. Abartmıyorum gerçekten hiçbirşey yemedim. Zaten kendimi zorlayıp yediğim iki lokma yemekte midemde durmadı. E hal böyleyken, üstelik 38. haftanın başında karaciğer problemim yüzünden hemen doğuma alınmışken 3720 kg bir bebek doğuruyorsam bence boşuna onu yemeliyim bunu yemeliyim diye stres yapmamalıyız. 

Tabi ki burda demek istediğim kalan zamanda da birşey yemedim değil. Bulantılarım bittiğinde özlemle yemeklere saldırdım. Ama hiçbir zaman öyle tabaklarca yemekler, pastalar, börekler yemedim. Benim için en önemli 3 şey vardı. Birincisi hergün o elma yenecek arkadaş dedim. Biryerde okumuştum. Bulantıları 9 ay süren benden talihsiz bir sanatcı sadece elma yiyerek çok sağlıklı bir bebek dünyaya getirmişti. Bunu da okuyunca hergün ihmal etmeden 1 tane elmamı yedim.

Diğer vazgeçilmezim süttü. Çünkü şunu bunu yemelisin listesinde neye ihtiyaç varsa sütte bulunduğunu gördüm. Demekki süt içersem diğer bir sürü şeyi yememe gerek olmaz diye düşündüm. Tabi hergün içilen sütün içindeki yağların aldıracağı kiloları düşünüp biraz endişe ettim. Onda da doktorum rahatlattı. Süt ürünlerindeki light sütlerin içiminde bir sakınca olmadığını, ama yalnızca süt ürünlerinde light kullanabileceğimi söyledi. Böylece light süt içerek gereksiz yağ almayı da engellemiş oldum. Kilolarım da coşmadı.

Son vazgeçilmezimde yumurta idi. Her sabah o yumurtayı mutlaka yedim ki haşlanmış yumurtayı sevmem. Ama yiye yiye alıştım. Böylece otomatiğe bağlayıp her sabah işe gitmeden o yumurtayı yemeyi adet haline getirdim.

Tabi bu söylediklerimin hepsine 4. aydan itibaren başladım. İlk dört ayım sürünerek geçtiğinden yemek görmek, hele koklamak benim için işkenceydi. Neyseki 9 ay bunu yaşayan kadınlardan olmadım.

Bu şekilde beslenerek hamileliği 14 kilo alarak tamamladım. Zaten önceki yazımda da bahsettiğim gibi asıl kilo aldığım dönem emzirme dönemiydi. Hamileyken kendimi hiç zorlamadan, zevk aldığım şeyleri isteyerek yedim. Sadece yukarıda bahsettiklerimden taviz vermedim. Böylece tosun bir bebiş dünyaya getirmeyi başardım. Maşallah dediğinizi duyar gibiyim :) Neticede o dönemden geçmiş biri olarak tavsiyem hiç kendinizi sıkmayın, yormayın, yemek dahil hiçbir konuda stres yapmayın. Çünkü gerçekten bebeğiniz dünyaya geldikten sonra artık yaşantınızda eski sessizlik kalmıyor. O yüzden  sessizliğin ve kendinize zaman ayırmanın keyfini yaşayın...

23/03/2013
Yorumlar:


Hamileyken ne yemeliyi derdine düşünce gerçekten çok keyifsi oluyor diğer şeyler. Temel gıdaları alıp gerisini canınız ne isterse yemek en mantıklısı. - 31/03/2013

eda

Yorum Yapın:


Gönder