Televizyon izletsek mi izletmesek mi?

Başlamadan belirtmeliyimki ben bunları yazarken oğlum Canım Kardeşim'i seyrediyor. Yani neticede yazının başlığında sorduğum soruyu kendimce cevaplamışım.

Herhalde her anne baba bu konuda tereddüt yaşamıştır. İzletmeli mi izletmemeli mi? Doktorların görüşü zaten ortak. İzletmeyin. Ben bazı konularda biraz da insiyatifin annelerde olması gerektiğini düşünüyorum. Bence televizyon bir dönem gerçekten zararlıyken bir dönemden sonra fayda sağlayabilecek konuma geliyor. 

Aren doğmadan hep derdim "oh ne kolay oturt çocuğu televizyonun karşısına, bak keyfine, ben hiç öyle bişey yapmam, çok zararlı". Tabi bu cümleyi kurarken dünyanın en idealist, en başarılı annesi olacağım havası üzerimde. Ama başıma geldiğinde kazın ayağının öyle olmadığını anladım. Biz eşimle yaklaşık 18 aylık olana kadar Aren'in olduğu hiçbir ortamda televizyon açmadık. Hatta gittiğimiz yerlerde de açtırmadık. Sanki televizyondan en ufak bir ışık gözüne değse tüm beyin hücreleri ölecek çocuğumun. Şimdi düşününce abartmışım diyorum. Yani en azından gittiğim yerlerde bu kadar titiz olmama gerek olmayabilirdi. Çünkü cidden geriliyordum evde çocuk varsa ve televizyon açıksa. Tabi çocuğunuz büyüdükce bazı konularda rahatlıyorsunuz, bende öyle bir hisle şimdi gerek yokmuş diyebiliyorum. Sanıyorum objektif cevabım ikinci çocuğumda olacak( Hiç niyetim yok :)) )

Yaklaşık 18 aylıkken kuzenimin yazlığına gittiğimizde, Aren'den dört ay büyük olan kuzenimin kızı devamlı Pepee izlediğinden ilk televizyonumuzla böyle tanıştık. Baktım çok sakıncalı değil, Aren'in de ilgisini çekti bu sefer kapatın çığlıklarımı atmadım. Artık saatlerini takip edip Pepee saatinde televizyon açıp diğer saatlerde kapatır olduk. Zaten Pepee dışında da Aren'in ilgisini çeken başka bir şey olmuyordu. Ancak bu şekilde biz biraz bu televizyondan kaçar halimizden kurtulmuş olduk. Aslında hem biz hem Aren alıştı televizyona. Sonrasında yavaş yavaş başka programlar ilgisini çekmeye başladı. Böylelikle bu konudaki tavrımızı yumuşattık. Aren artık 2,5 yaşında. Ve şimdilerde konuşmasından, oyunlarından aslında izlediği şeylerin çok şey öğrettiğini de öğrenmiş olduk. Halen tüm gün televizyon izlemek gibi bir durumu yok ama saatleri ve programlar kontrolümüzde olmak şartıyla izliyor. Ve gerçekten artık akşam olup uyku saati yaklaştığında ve hepimizin pili bittiğinde kucak kucağa oturup yatmadan izlemek biraz hepimize dinlenme saati oluyor. Bir yerde okumuştum. Beraber televizyon izlerken izlediklerinizi yorumlamak, sorular sormak aslında çocuk için faydalıymış. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Ama ne yalan söyleyim bazen öyle yorgun oluyorum ki onu da yapamıyorum. O kadar da olsun ama robot da değiliz :)

Tabi hala çizgi film dışında yanında başka hiç bir programı açmıyoruz. Bu konudaki tavrımızda da pek bir yumuşama göstermeyi düşünmüyorum. Bebekliklerinden itibaren gözlediğim bir kaç örneğim mevcut olduğundan Aren'e kavgalı dövüşlü filmler izletmek veya oyuncak tabanca almamak konusunda kararlıyım. Bir gün bu dediğimi yutarsam da söz buradan paylaşacağım :))

13/10/2013
Yorum Yapın:


Gönder