Anne Sütü...

Bebek beslenmesindeki mucize: Anne sütü. Bu konuda hiiiiiiç mütevazi olamayacağım zira 6 ay oğlumu sırf anne sütüyle beslemeyi başarmış olmakla birlikte 15 ay emzirdim hemde bir buzluk dolusu süt sağarak.

Övünme kısımlarını bu kadarla geçip şimdi bunun sırlarını paylaşmaya geldi sıra. Her çocuk bence anne sütünü mümkün olan en uzun zaman boyunca almalı ama tabi abartmamakta lazım. 7 yaşına kadar emzireni duydum ve şaka yapmıyorum.

Aren'in kolik olduğu zamanlar sütüm yetmiyor bunalımlarına girip bir kaç kez mama verme girişimim dışında 6 ay sırf anne sütüyle beslendi oğlum. Sütüm de yaramış olacakki hep normal ölçümlerin üzerinde gittik. Doktorumuz sadece anne sütü aldığı için kilo artışı konusunda her zaman rahat olmamı söylemişti. Sözünü dinledim tabi. Hatta o kadar rahatladımki hamileyken almadığım kiloları emzirirken aldım. Hamileyken hani faydalı yiyeyim, kilo almayayım, bebeğim kilo alsın düşüncesi var ya... Emzirirken uçup gitti benden. Süt yapacağına inandığım bir sürü şey yedim. Tabi ilk 4 ay kolik gibi derdimiz olduğundan öyle mercimekler, bulgurlar yiyemedim. Haliyle gaz yapmayan alternatif yiyeceklere yöneldim. Bu arada o dönemde aldığım kilolardan hiç mi hiç pişman değilim. Çünkü oğlumun güzel beslenmesi herşeyden önemliydi ve sonrasındaki koşturmacada aldığım kilolardan eser kalmadı.

Emzirirkenki en kıymetli başucu yiyeceğim hurma idi. Doktorun tavsiyesiyle yemeye başladım ve gerçekten çok iyi geldi. Hem tatlı isteğini bastırıyor hemde çok besleyici oluyordu. 

Diğer bir başucu içeceğim Humana çayım. Hiç atlamadan günde 4 bardak o çaydan içtim. Artık eczane bana çay bulamaz olmuştu. Yanlış anlamayın her yerde satılıyor bu çay ama ben hep aynı yerden alıyordum. Bittiğinde bir alo ile getiriyorlardı eve. Artık abla 2-3 gün önceden haber verde getirteyim falan demeye başlamışlardı. 

En çok süt yapan şeyin su olduğunu sanırken, aslında süt olduğunu söylemişti doktorumuz. Sütümüzün besleyici olması için süt içmemiz gerekirmiş. Hatırlatma: Eğer başlarda yani gazlı dönemlerdeyseniz laktozsuz süt kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden düzenli süt içmeye de özen gösterdim. Bolca sütlü tatlı yedim ki işime geldi, sütlü tatlıyı gerçekten çok severim. Sütün besleyiciliği demişken kaliteli anne sütü yağlı olanıdır. Yani sağdığınız sütü buzdolabında beklettiğinizde üzerinde biriken yağ tabakası ne kadar fazlaysa sütünüz o kadar besleyici demektir. Tahin de süt arttıran bir diğer şey. O dönemde bebek görmeye gelen çok olduğundan ikramlarımda aynı zamanda süt arttıran şeyler kullanmaya özen gösteriyordum. En kurtarıcı ikramım tahinli kekti. Hem çok beğeniliyordu hem de kalan kekleri ben sütle birlikte yiyordum.  Konu kek olunca biraz kilo arttırıcı oluyordu ama biraz da keyif almak lazım...

Aren'in emzirme düzeni şöyleydi. Tabiki her istediğinde emziriyordum ancak kural haline getirdiğim bir takım konularda vardı. Zaten uyku ve yemek düzeninde çok katı ve kuralcı gittim. Kendimden hiç beklemediğim bir düzen manyağı haline geldim. Ama hiç pişman değilim gerçekten bir çok faydasını gördüm ki diğer yazılarda bahsedeceğim bunlardan. İlerde inek sütüne geçtiğinde bir de biberona alıştırmakla uğraşmayalım diye doğduğu günden itibaren biberon kulladım. Bunu da şöyle yapıyordum. Benim her gece sabaha karşı süt sağma seansım oluyordu. Bir yerlerde okuduğuma göre sabaha karşı saat 4-6 arası oluşan süt bol ve faydalı oluyormuş. Hem uyku en çok süt yapan şeylerden biri olduğu için 2-3 saat uyuyabildiysem sütler doluyordu zaten.  Bende 7 ay boyunca her gece hiç atlamaksızın bu saatte süt sağdım. İlk aylar çok fazla olmasa da 4. aydan yani Aren'in gaz sancıları geçip daha huzurlu uyumaya başlağı zamanlardan sonra sağma kısmı daha rahat bir hal aldı diyebilirim. O aylarda artık 250-280 cc civarı süt sağabiliyordum. Uzun uyuduğum zamanlarda bu 300 ccyi bile buluyordu. 

Bu sağdığım sütün yaklaşık 100-130 cc civarını akşam tam gece uykusuna yatırmadan önce yani yaklaşık 9 civarı biberon ile veriyordum. Tabi evde biri varsa biberonu ona verdirtiyordumki benden süt emmekte zorlanmasın. Böylece o ilk uykusu karnı çok iyi doyduğu için uzun oluyordu. Hem de biberona alışkanlığı sürüyordu. Tabi uyku hali uzun olunca ben dinleniyordum ve sütüm artıyordu. Aren'e verdiğim sütten kalanı da saklama poşetleriyle derin  dondurucuya atıyorudm. Aman dikkat o poşetlere tarih ve miktar yazmayı unutmayın. Çünkü aylar sonra vereceğinizden tarihlere ve miktara göre buzluktan çıkarıyorsunuz. Bir kere çözme hakkınız var. Çözülmüş sütü tekrar donduramıyorsunuz. Anne sütü derin dondurucuda 6 ay saklanabiliyor. Buzdolabında 12 saat, oda sıcaklığında da 2 saat durabiliyor. Böylece ne kadarını verip ne kadarını saklayabileceğinize karar vermek için bolca vaktiniz oluyor.

Bir de ufak not. Emzirdiğim süre boyunca kafaya taktığım başlıca besinimi açıklıyorum: Alman Pastası. İçeriğine bakarsak bence kremasındaki birazcık süt dışında hiçbir süt arttırıcı unsura sahip değil. Ama ben o kadar bayılarak yiyordumki her Alman Pastası yediğimde sütüm bayaa bir artıyordu. Eşim her eve gelişte mutlaka getiriyordu. Neyseki çok yakın bir pastanede buldukta bir sürü yol yaptırmadım kimseye. Hal böyle olunca kendimce vardığım sonuç süt yapan belli başlı besinlerin dışında insanın severek yediği, yerken mutlu olduğu herşeyde süt yapmaya yeterli. Yani ne yapıyoruz emzirdiğimiz süre zarfında hernekadar uyumasak ve çok yorulsakta her zaman yüksek moralli ve mutlu gezmeye gayret edip, bebeğimizin o tatlı hallerinin tadını çıkarıyoruz. 

Görüşmek üzere...

02/03/2013
Yorum Yapın:


Gönder