Ayvalık Tostuİşte yemekten en zevk aldığım, yerken en mutlu olduğum şey... Söylemesi ayıp çok da güzel yaparım :) Ben çocukluğumdan beri yazları Ayvalık'a giderim. Orada büyüdüm diyebiliriz çünkü okul kapanır giderdik, açılmadan bir hafta önce dönerdik. Ayvalık'a gidiyorum denildiğinde herkes hemen Sarımsaklı mı der ama benimki henüz keşfedilmemiş ve umarım keşfedilmeyecek olan Engürü Sitesidir. O harika denizi umarım böyle bize kalmaya devam eder. Rüzgarı bile bir başka güzel. Tabi bazen abartır ama olsun. Hala çocukluk arkadaşlarımla aynı dönem gittiğimiz olur. Hep aynı muhabbeti yaparız. Nereye gidersek gidelim şu Ayvalık'a her yaz bir uğramamız lazım... Ayvalık tostu içinde birkaç şey söylemeliyim. Başka şehirlerde Ayvalık Tostu diyince bulduğun herşeyi içine doldur, işte sana Ayvalık Tostu diye bir kavram vardır. Hiç alakası yok. Öncelikle Ayvalık Tostunun ekmeği özeldir. O ekmek olmazsa zaten tost olmaz. İç malzemesi ise standarttır. Tam olarak verdiğim listedeki gibidir. Öyle içine rus salatası vb. koyulmaz. Azimle gittiğim her yerde düzeltirim ama halen doğru yapana rastlamadım.

Malzemeler:

1 adet ayvalık tost ekmeği
3 dilim kaşar
4 dilim sucuk
2 adet kokteyl sosis
3 ince dilim salam
1 adet küçük domates
3-4 adet kornişon turşu
yeterince ketçap
yeterince mayonez
bir tutam tuz
1 yemek kaşığı margarin

Ayvalık tost ekmeği normalde onluk satılır. Ben tarifi 1 taneye göre veriyorum. Ekmeğin ortasını kestikten sonra kaşar ve sucukları içine koyun. Her iki tarafını da margarin ile yağlayıp tost makinesinde iki tarafı da kızarana kadar pişirin. Pişen tostu bekletmeyin. Hemen kalan malzemeyi koyun.

Kokteyl sosis ve salamları ince uzun doğrayın. Üzerlerini geçecek kadar su koyup haşlayın.

Domateslerin kabuğunu soyun. Yuvarlak olacak şekilde dilimleyin. Turşuları da uzunlamasına iki veya dörde bölün.

Pişen tostun içini maşa ile açıp salam ve sosisleri koyun. Domatesleri ekleyip biraz tuz serpin. Üste turşuları dizin. Son olarak ketçap ve mayonezi boylu boyunca sıkın.

Yiyecek kişinin eline kocaman bir tabak ve bolca peçete verip sıcak olarak servis edin.

Ayvalıkta deniz kokusuyla yemek bir başkadır ama kışın oraları özlediğinizde de bir parça teselli olur.

Afiyet olsun...

Bu yemekler de ilginizi çekebilir:


Sebze Graten


Beşamel Soslu Patlıcan Oturtma


Fırında Makarna


Zeytinli Kıtır BörekYorum Yapın:


Gönder