AşureEn sevdiğim aylardan biri de aşure ayıdır. Çocukken komşuların yolunu gözlerdim. Gelen kaselere de not verirdim. Artık eski komşuluklar pek kalmadı. Şu anda oturduğum apartmanda aşure getirecek kimsemiz yok ama yine de kendimize ve ailemize göre pişiriyoruz. Aşurenin çok farklı tarifleri var tabi. İçeriği aslında pişirene göre değişir. O yüzden sevdiğim gibi yapabilen tek kişi annem olduğundan, ondan öğrendiğim, tam olarak benim damak tadıma hitap eden tarifi sizlerle paylaşıyorum. Malzemelere arzunuza göre ilaveler yapabilirsiniz.

Malzemeler:

2 çorba kasesi buğday
1 çorba kasesi nohut
1 çorba kasesi kuru üzüm
1 çorba kasesi kuru fasulye
1 çorba kasesi kuru incir
1 çorba kasesi kuru kayısı
1 su bardağı dolmalık fıstık
4 su bardağı şeker
20 su bardağı su

Aşure pişirmek için bir gece önceden malzemeleri ıslatmak gerekir. Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu ayrı ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatıp sabaha kadar bekletin.

Islattığınız malzemelerin suyunu süzün. Aşureyi pişireceğiniz büyük tencerenize buğdayı koyun. Üzerine yaklaşık 20 su bardağı su koyun. Kaynatmaya başlayın. Kaynatırken ara ara karıştırıp üzerinde biriken köpükleri delikli bir kaşık ile toplayın. Tavsiyem her an hazırda kaynar su bulundurun çünkü tüm malzemeler için sonradan su ilave etmek gerekebilir. Buğdaylar iyice yumuşayıp suyu un çorbası gibi olana kadar kaynatmaya devam edin. Buğday pişerken bir tarafta da fasulye ve nohutu ayrı ayrı tencerelerde haşlayın. Buğday piştikten sonra üzerine haşladığınız nohut ve fasulyeyi ilave edin. Fıstıkları ekleyin.

Kuru kayısı ve incirleri iyice yıkayıp arzuya göre ikiye veya dörde bölerek doğrayın.Genelde incir, kayısı ve üzüm kaynayan aşureye ilave edilir ancak bu aşuremizi karartır. O yüzden ayrı tencerelerde pişirin. Haşlayıp yumuşattığınız kayısı, incir ve üzümleri de tencerenize ilave edin.

Son olarak şekerini koyun. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırabilirsiniz. 

Şeker ekledikten sonra aşurenizi birkaç taşım daha kaynatın. Kaselere bölün. Kaseleri süslemek için malzeme yazmadım, hayal gücünüze bıraktım. Fındık, fıstık, nar, tarçın, ceviz vb. kullanabilirsiniz. Ancak süsleme malzemenizi aşureniz biraz ılıdıktan sonra koyun.

Malzeme ölçülerini orantılı olarak artırabilir veya azaltabilirsiniz. 

Afiyet olsun.

Bu yemekler de ilginizi çekebilir:


Nohutlu Pilav


Humus


Mısır Gevrekli Kurabiye


Kakaolu CupcakeYorumlar:


Sabırsızlıkla bekliyordum tarifi..ilk kez asure yapacagim.en kisa zamanda sonucunu bildirecegim:) - 14/11/2013

merve

Yorum Yapın:


Gönder